Ücretsiz İntihal Programı

Tezsiz yüksek lisans bitirme projesi kaç sayfa olmalı
Tezsiz Yüksek Lisans Bitirme Projesi Kaç Sayfa Olmalı?
22 Temmuz 2018
Tez Taslağı Nasıl Hazırlanır
Tez Taslağı Nasıl Hazırlanır?
28 Temmuz 2018
Ücretsiz İntihal Programı

Teknoloji hızlı bir şekilde ilerliyor ve her geçen gün birçok konuda hızlı ve pratik çözümler sunuyor. Eğitim alanında da teknolojik olarak oldukça fazla gelişme olmuştur. Ve bu artışla beraber hayatınıza pratikliğiyle hızlı girişler yapan bilişim araçları bilimsel çalışma, araştırma vb. konularda sizlere büyük kolaylıklar sunmaktadır. Ulaşmak istediğiniz her şey bir tık uzağınızdadır. Öğrenmek veya bulmak istediğiniz ne varsa arama motoruna yazmanız ile hemen karşınıza birçok seçenekle farklı internet siteleri sıralanıyor. Her kaynağa istenildiği gibi ulaşılması olumlu bir durum olsa da bazen olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Bir bireyin kendine özgün eserinde başka bireyleri tarafından kaynak göstermeksizin kendisine aitmiş gibi kullanmasına intihal denir. Hazırladığınız tezlerde, yazdığınız makalelerde ya da ödevlerinizde interneti kullanıyorsunuz. İsteyerek ya da istemeyerek başka bir kişinin yazısından ya da fikrinden faydalanırken kopyalama yapmanız sizi istemediğiniz sonuçlara götürebilir. Bunu engellemek ve kontrol etmek için eğitim alanında yapılan güzel bir teknolojik gelişme olan intihal programlarıyla kontrollerinizi yapmanız artık kolay. Özellikle verilen ödevlerin amacı öğrencilerin araştırma becerilerini geliştirerek öğrenmelerini sağlamaktır. Ya da tez yazmanın asıl amacı kişinin araştırma becerilerini geliştirirken kendine özgün olan fikirler ortaya koyabilmesidir. Bu programlar sayesinde kopyalama yapılan bölümler anlaşılabiliyor ve yazının kişiye özgün olup olmadığı tespit edilebiliyor.

Hangi İntihal Programları Ücretsiz Olarak Kullanılabilir?

İntihal programlarını internet üzerinden ücretsiz olarak indirebilir ve kullanabilirsiniz. Bu programlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

  • Duplichecker; tamamen ücretsiz olarak hizmetinize sunulan bir yazılımdır. Araştırmak istediğiniz tez, web sitesi veya diğer metinleri sitedeki kutucuğa çok kısa bir süre içinde sonuç raporlarını alabilmenize olanak sağlayan güzel bir uygulamadır.
  • PaperRater; her türlü araştırma ve makale de intihal kontrolü, gramer kontrolü dahil pek çok işlemi yapabilen bir uygulamadır. Kullanımı ücretsizdir ve şu an için sadece İngilizce olarak hizmet vermektedir.
  • Anti-Plagiarism; intihalin tespiti konusunda oldukça başarılı bir yazılımdır ve tamamen intihali önlemek üzerine yapılmış bir programdır. İntihali engellemek amaçlı pek çok eğitim kurumunda da kullanılan bu program ücretsiz olarak indirilebilmektedir.
  • Viper; bilgisayarınıza ücretsiz olarak yükleyip kullanabileceğiniz bu program on milyar civarında tez, akademik belge ve online olarak internet üzerinden tarama yaparak kontrolleri tamamlar.
  • Plagium; altı dilde arama yaptırabileceğiniz bir intihal programıdır ve ücretsizdir. Kullanımı da oldukça pratik ve kolaydır. Arama yapmak istediğiniz metni yapıştırtan sonra dakikalar içerisinde sonuçları almanız mümkündür.

İntihal Programlarının Kullanım Amacı

İntihal programları kullanılan metnin ya da belgenin yazan kişiye özgün olup olmadığını anlamak için kullanılmaktadır. İnternet erişimleri artık çok kolay halde geldi ve emek hırsızlığı olarak düşünülen kopyala-yapıştır eylemini engelleyebilmek amaçlı kullanılan bu programlar oldukça kullanışlı ve faydalıdır. Sonuç olarak size verilen bir ödev veya yazmanız gereken tez eğitim ve öğrenim hayatınızın bir parçası olarak bir amaca hizmet etmektedir. Yapılan kopyacılık hem emeğe saygısızlık hem de boşa harcanan bir zamandır. Bunu engellemek amaçlı üretilen bu programlar özellikle öğretmenlerin kullanımı için oldukça pratik ve kullanışlıdır. Ücretsiz olarak indirip kullanabileceğiniz bu programlar hem hızlı sonuç vermekte hem de tarama işlemlerini oldukça ayrıntılı bir şekilde yapmaktadırlar. İnternet üzerinden bulabileceğiniz bu programları kolayca indirebilir ve kullanabilirsiniz. İntihal programlarını bilgisayarınıza indirip kullanabileceğiniz gibi çevrimiçi olarak da kullanmanız mümkündür. Oldukça kapsamlı tarama yaparak size sonuçları sunan bu programlar sayesinde size iletilen ödevlerin ya da teslim aldığınız tezlerin özgün olup olmadığını anlamanız birkaç dakikanızı alacaktır.