Tez Danışmanlığı Yönetmeliği

Üsküdar Üniversitesi Tez Danışmanlığı
27 Aralık 2017
tez yazan kisiler
Tez Yazan Kişiler
8 Şubat 2018
tez danismanligi yonetmeligi

Tezinizin her türlü durumuyla ilgili bilgi alabileceğiniz, özel olarak görüşme gerçekleştirebileceğiniz danışmanların seçim kurallarına ve şartlarına uymanız gereklidir. Tez hazırlama danışmanlığı yönetmeliği doğrultusunda özellikle son düzenlemelerle birlikte, danışman seçim şartları öğrencileri sevindirdi.

Sadece bir tez danışmanı seçmeniz gerekmeyeceği gibi, ikinci danışmanı üniversite dışından dahi seçmenize izin veriliyor. Bunun için mutlaka doktora seviyesinin üzerinde olması, ve en az bir kez yüksek lisans tezi yönetmiş olması gerekiyor. Yönetmeliğin değiştirilmesiyle birlikte öğrenciler hem mezun olma tarihlerini öğrenebiliyor hem de her türlü durumla ilgili iki danışmandan da bilgi alabiliyorlar.

Tez Danışmanı Sadece Üniversiteden mi Seçilmeli?

Tez danışmanının seçilmesiyle ilgili olarak pek çok öğrenci sadece tavsiyeler doğrultusunda hareket ediyor. Başarılı bir tez yazım süreci geçirebilmek ve sorunsuz bir tez hazırlayabilmek için özel olarak seçiminizi üniversitedeki profesörleri inceleyerek yapmanız gerekiyor. Tez danışmanlığıyla ilgili olarak süreci öğrenebilmek için mutlaka yönetmeliği incelemeli ve son halini bilmelisiniz. Günümüzde eğer bir tez danışmanı seçilecekse, belirlenen alanlar haricinde mutlaka en az 1 kez danışmanlık yapmış olan kişilerle seçiminizi yapmanız gerekiyor.

  • Veterinerlik
  • Diş hekimliği
  • Eczacılık
  • Tıp bölümlerinin dışında öğrenim görenlerin tez danışmanları mutlaka birden fazla yüksek lisans tezi yönetme şartına uygun olması gerekiyor.

Kimler İkinci Tez Danışmanı Olabilir?

Eğer çalışmalarınız sadece bir danışmanla sonuçlandırmanız için uygun bir yapıya sahip değilse, bu durumda doğrudan ikinci bir tez danışmanına da başvuruda bulunulabilir. İkinci danışmanın üniversitenin öğretim görevlilerinden biri olma zorunluluğu bulunmadığı için, dışarıdan bir görevliyle görüşülmesi de mümkün oluyor.

Eğer ikinci danışman seçimi yapmak istiyorsanız, en az doktora seviyesinde bir danışman belirlemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bu yeni düzenlemeyle birlikte tez danışmanlığı yönetmeliği de tamamen değişik bir yapıya sahip oldu. Mezuniyet tarihi, jüri komisyonunun nüshayı imzalayarak teslim ettiği tarih olarak belirlenmiş oluyor. Danışman seçiminde özellikle hayal kırıklığına uğramamak, uzun süre emek verdiğiniz tezin kötü olduğunu düşünmeye başlamamak için dikkatli seçim yapmalısınız. İlk danışmanda da ikinci danışmanda da daha önce tez yönetmiş olma şartına uymanız gerekir.