Parayla Tez Yazdırma

parayla tez yazdırma
Son dönemlerin en popüler konu başlıklarından bir tanesi lisansüstü tez hazırlama süreci ve aksaklıklar sonucunda ortaya çıkan yeni bir kavramdır: Tez yazdırma. Özellikle yüksek lisans düzeyindeki kişilerin sıklıkla temasa geçtiği bu parayla tez yazanlar kimlerdir? Öğrencileri “parayla tez yazdıran var mı?” sorusunu sormaya sürükleyen gerekçeler nelerdir? Ve en önemli bu tez yazdırma merkezleri hukuksal anlamda nasıl bir statüye sahiptir? Bu soruların yanıtlarını bu makalemizde aramaya çalışacağız.


Lisansüstü Yönetmeliğine Yeni Bir Bakış Açısı Olarak Parayla Tez Yazdırma

Tez yazdırma gerekçesinin doğuşunda yatan en önemli sebep olarak tez danışmanlığı müessesinde oluşan aksamalar gösterilebilir. Çünkü her tez hazırlayan öğrenciye bağlı bulunduğu enstitü tarafından bir ya da daha fazla sayıda tez danışmanı atanmakta, bu kişilerin öğrenciyi başarıya ulaştırmak adına çözümler üretmesi beklenmesine rağmen sonuç çözümsüzlük olmaktadır. Aslında mevzunun en can alıcı noktası “zaman” kavramıdır. Bu kimseler çoğunlukla meşguliyetlerini bahane etmek sureti ile öğrencisi ile görüşmeye bile tenezzül etmez, adeta onu parayla tez yazdırma konusunda kışkırtır. Şöyle değerlendirelim: Pek çok öğrenci hayatında ilk defa tez hazırlarken nasıl olur da kendisine atanan danışmanın tüm sorumsuzluklarına rağmen tez savunma sınavında başarıya ulaşabilir? Peki bu durumdaki kişiler güvenilir tez yazdırma arayışına girişmekte haksız mıdır?

Meseleyi diğer bir danışman türü üzerinden değerlendirelim: Öğrenciye zaman ayırma gayesi sadece onu fırçalamak olan ve keyfine göre bir tez yazdırma süreci takip eden, egolarından bilimsel davranışları hiçe sayan bir danışman. Bu durumda oluşan sonu gelmez talepler öğrenciyi yine aynı kapıya çıkaracaktır: Tez yazdırma.


tez yazdirma arayisi karsisinda nasil bir tavir takinilmali

Tez Yazdırma Arayışı Karşısında Nasıl Bir Tavır Takınılmalı?

Tez danışmanları tarafından ortaya koyulan bu olumsuzluklar ile birlikte, öğrencinin kendi iç dünyasındaki tembellikler ve beceriksizlikler de parayla tez yazdırma talebini doğurabilmektedir. Gerekçesi ne olursa olsun öğrenci bir başkasına tezini yazdırmak istediği andan itibaren artık geri dönüş yoktur. Öğrencinin tez yazdırmak suç mu? gibi düşünceleri bir kenara bırakarak bunu yapacağı muhakkaktır. Artık öğrenci için önemli olan tek husus tez yazdırma fiyatları ya da diğer bir ifade ile tez yazdırma ücretleri üzerinde araştırma yapmaktır. Bu noktada en azından oluşturulacak metnin kaliteli olması ve gerekli akademik yeterliğe sahip olması için çaba sarf edilmesi gerekmektedir. Zaten günümüzde çoğunluğu özel okullardan olan bu öğrencilerin bir başkası tarafından yazılan tezler ile savunmaya çıktığı danışmanlar tarafından bilinmekte, ancak durumun ispat edilemez olmasından dolayı kalite arayışından başka herhangi bir tavır takınılamamaktadır.


Gerekçeniz Ne Olursa Olsun Tez Yazdırma Değil, Ücretli Tez Danışmanlık Başvurusunda Bulunun

Zaman yetersizliği, danışman ilgisizliği, konunun zorluğu, tembellik ya da başka bir gerekçe sunarak bir başkasına tez yazdırma etik bir davranış değildir. Ortaya çıkması durumunda öğrencinin yasalar ile başının derde girmesi ve o güne kadar elde ettiği kariyeri bir anda kaybetmesi kesindir. Bu notadan hareketle yapılması gereken şey tez başlığını teslim edip doğrudan hazırlanmış bir metni satın almak değil, yukarıda sayılan gerekçeler için çözüm üretmek üzere ücretli danışmanlık talebinde bulunmaktır. Bu şekilde yazılan metin öğrenciye ait olacak, çoğunlukla kimliğini gizleyen tez yazdırma merkezleri tarafından oluşturulan metinler ile ilgili kaygılar ortadan kalkacaktır.

Tez hazırlama konusunda profesyonel danışmanlık ihtiyacınız mı var?