Maltepe Üniversitesi Doktora Programları

Tez Taslağı Nasıl Hazırlanır
Tez Taslağı Nasıl Hazırlanır?
28 Temmuz 2018
Tez savunması için sunum hazırlamak gerekir mi bu sunum nasıl olmalı
Tez Savunması için Sunum Hazırlamak Gerekir mi? Bu Sunum Nasıl Olmalı?
1 Ağustos 2018
Maltepe Üniversitesi Doktora Programları

Lisans ya da yüksek lisanstan sonra siz de gözünüzü doktoraya dikip doktor (PhD) ünvanına sahip olmaya mı karar verdiniz? Kazandığınız bu uluslararası geçerli unvan sayesinde araştırma görevlisi ya da öğretim görevlisi olarak akademik hayata ve başarılı bir kariyere atmak mı istiyorsunuz? Pek çok devlet üniversitesinin doktora programlarının yanı sıra vakıf üniversiteleri hakkında da bilgi sahibi olmak istiyorsanız o zaman şu an okumakta olduğunuz yazı tam da bu arayışınıza cevap verecek türden.  Maltepe Üniversitesi Doktora Programları ‘na da göz atmak isterseniz yazımızı okumaya devam edin.

Maltepe Üniversitesi, kendi bünyesindeki toplam 9 doktora programı ile alanlarında profesyonel araştırma görevlisi, öğretim görevlisi ve uygulama görevlisi yetiştirmeyi amaçlıyor. Maltepe Üniversitesi enstitülerinde yılda 2 kez online ön kayıt dönemi açılmakta. İlkbahar ve Sonbahar dönemlerinde açılan bu ön kayıtların net tarihini www.maltepe.edu.tr adresinden takip edebilirsiniz.

Maltepe Üniversitesi’nin sunduğu anlayışlı eğitim modelinin en güzel örneklerinden biri de doktora derslerinin çalışan adaylar düşünülerek mesai saatleri dışında veya hafta sonlarında yapılıyor olması. Hem mesai yapıp hem de doktora derslerini götürebilir miyim diye kara kara düşünüyorsanız o zaman müjde! Üniversitenin sunduğu bir diğer destek konusu da doktora öğrencilerinin kâbusu tez sunumları konusunda. Tez sunumu, savunma süreci ve intihal programı, tez savunma prosedürü gibi eğitimler de veriliyor üniversite bünyesinde.

Doktora Programlarına Başvuru Esasları

Maltepe Üniversitesi’nin resmi internet sitesinde bulunan ön kayıt sayfasından kaydınızı yaptırabilirsiniz. Peki, doktora programlarına başvurabilmek için aranan kriterler neler?

ALES Esasları;

 • Lisans mezuniyeti sonrasında doktora programına başvurabilmek için transkript ortalamasının 4 üzerinden en az 3 olması ve ALES puanının 80 üzerinde olması şartı aranmakta.
 • Güzel Sanatlar Fakültelerinin ve Konservatuar Enstitü Ana Bilim ya da Ana Sanat dallarından herhangi birine yapılacak başvuruda ALES şartı aranmamakta.
 • Tezli yüksek lisans diploması sahibi adaylar için de ALES puanının 55 ve üzerinde olması ya da ALES eş değerindeki GMAT gibi sınavlardan 450 üzerinde puan almış olmak gerekiyor.

YDS Esasları;

 • Doktora programlarından herhangi birine başvuru yapacak öğrenci adaylarının YÖKDİL ya da YDS gibi sınavlardan 55 üzeri puan almış olması gerekmekte.
 • 06/02/2013 tarihinden önce herhangi bir tezsiz yüksek lisans programından mezun olmuş adaylar hariç tezsiz yüksek lisans programı mezunları doktora programlarına başvuruda bulunamıyor.
 • Programlara alan dışından başvuran adaylar en fazla 2 adet bilimsel hazırlık dersi alabilirler.

 

Maltepe Üniversitesi Doktora Programları

 • Felsefe
 • Halkla İlişkiler ve Tanıtım
 • İletişim Bilimleri
 • İşletme
 • İktisat
 • Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi
 • Sosyoloji
 • Özel Hukuk (Özel Hukuk Doktora Programı’na başvuruda bulunabilmek için Hukuk Fakültesi mezunu olmak gerekmektedir.)

Doktora Program Ücretleri

Maltepe Üniversitesi bünyesinde açılan tüm doktora programları için ücretlendirme net 30.250,00 TL olarak belirtilmiştir. Alan dışı başvurular için alınması gereken bilimsel hazırlık dersleri kredi başına ücretlendirilir.

Eğitim Fakültesi kredi başı ücreti 715,00 TL olarak belirlenirken; diğer fakültelerin kredi başı ücreti 880,00 TL’dir.

Yabancı uyruklu öğrenciler için doktora programlarının net ücreti 6.000 USD olarak belirtilmiştir.

Lisans eğitiminden hemen sonra doktora programına başvurulması halinde doktora ücretine ek olarak ilgili yüksek lisans program ücretinin yarısı ödenecektir.