Biruni Üniversitesi Yüksek Lisans Programları

akdeniz universitesi doktora programlari
Akdeniz Üniversitesi Doktora Programları
26 Mart 2018
Işık Üniversitesi Yüksek Lisans Programları
Işık Üniversitesi Yüksek Lisans Programları
13 Temmuz 2018
Biruni Üniversitesi Yüksek Lisans Programları

BURİNİ Üniversitesinde bulunan yüksek lisans programına geçmeden önce yüksek lisans nedir? Öğrencilere katkıları nelerdir? Ne işe yarar? Biruni Üniversitesinde hangi yüksek lisans programları mevcuttur? Bu ve bunun gibi soruların cevabını bulduktan sonra artık kafanızda soru işareti kalmadan doğru seçim yaparak kariyer basamaklarını adım adım çıkabilirsiniz.

Yüksek Lisans Nedir?

Sıklıkla lisede okuyan öğrencilerin lisanstan sonra yapılan ‘şey’ olarak bildiği, üniversitelerin üçüncü veya dördüncü sınıfı öğrencilerinin ağzından sıklıkla çıkan bu kelime dizesi gerçekten de lisans eğitimi sonrası alınan başka bir eğitimdir. Bu eğitim ikiye ayrılır; Tezsiz Yüksek Lisans ve Tezli Yüksek Lisans. Tezsiz Yüksek Lisans programında ÖSYM’nin getirdiği yasa ile birlikte artık ALES sınavı puan getirisi alınmayacaktır. Açıklamak gerekirse; Tezsiz Yüksek Lisans yapmak isteyen adaylar ALES sınavına girmek zorunda kalmaz. Akademisyenlik alanında kariyer yapmak istemeyen, başka işlerle uğraşmak isteyen adayların tercihindedir. Tezli Yüksek Lisans ise akademik bir kariyer isteyen adayların tercih ettiği bir Yüksek Lisans programıdır. Tezli Yüksek Lisans programında aday kişiler ilk önce ALES sınavına hazırlanır ve ALES’ e başvuruda bulunup sınava girerler. Yani ALES’ e girmek zorunluluktur. Tezli Yüksek Lisans programında öğrenciler bilginin nasıl işleneceğini öğrenirler. Yani doğru yollardan araştırma yaparak buldukları bilgileri yaptıkları projelerde, araştırmalarda farklı bakış açılarından bakar ve değişik metotlar ile sentezleyerek yorum yapma yeteneği kazanabilmektedirler.

Biruni Üniversitesi Yüksek Lisans Programları

“Bilimin Geleceği” sloganıyla bilimin ışığında hızla ilerleyerek adını duyuran üniversitede Tezli Yüksek Lisans ve Tezsiz Yüksek Lisans programları mevcuttur. Yakın bir tarihte başlayan eğitim hayatına rağmen boynuz kulağı geçmiş ve çoğu rakibini eleyerek isminden sıkça bahsettirmiş olan bu üniversitenin amacı sağlık gibi eğitim, araştırma kurumlarında en iyisi olarak yüksek kalitede hizmet vermek. Öğrencileri faklı fikirler ışığında bilime adanmışlığı sağlamak ve modern son teknoloji ile kurulmuş sınıflar ile adaylarımız ile birlikte sonsuz bir bilim yolculuğuna çıkmaktır. Bu okuldaki eğitim hayatınız kaliteli olmakla birlikte kendinizi geliştirmiş, farklı, bambaşka birisi olarak çıkmış olacaksınız. Araştırmalar, projeler yaparak bilimin eğlenceli yanını görüp topluma hizmet etmek için çok çabalayacaksınız.

Tezli Yüksek Lisans Programları

ALES’ e girmeden kayıt olacağınız bu programda iki anabilim dalı mevcuttur. Ancak bazı koşullar gerektiren Biruni Üniversitesi Tezsiz Yüksek Lisans programı sizi çok fazla zorlamadan içerisinde barındırmak ister.

  • Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Tezsiz Yüksek Lisans Programı: Bu programda Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bölümü mezunları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan resmi ve özel tüm eğitim kurumlarından başlayarak Sağlık Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren hastane ve ilgili yapılarda çalışma imkanı vermektedir. Böylece okullarda bulunan rehberlik ve danışma bölümlerinde çalışmak amacıyla verilen bir programdır. Bu programın şartı ise Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Programı mezunu olmaktır.
  • Özel Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans Programı: Bu programdaki amaç bilgilerin doğru bir şekilde sentezlenip yeni bilgiler öğrenme ve bilimsel yöntem geliştirip bunu farklı alanlarda kullanabilme yeteneği geliştirmektir.
  • Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Tezli Yüksek Lisans Programı: Bu programdaki amaç adayların mezun olduktan sonra Milli Eğitim ve sağlık Bakanlığının çatısı altındaki tüm kurum ve kuruluşlarda çalışma olanağı sağlamaktır.
  • Özel Eğitim Tezli Yüksek Lisans Programı: Bilgi ürettikten sonra bilgiyi etik kurallar çerçevesinde paylaşmayı ve özgün, farklı şekillerde araştırma yapmayı öğretmek amaçlarından birkaçı olan bu program adaylardan ALES’ e girmelerini isteyerek en az tam 55 puan ister. Bu koşul diğer Tezli Yüksek Lisans Programlarında da mevcuttur.