Akdeniz Üniversitesi Doktora Programları

tez yazim kilavuzu
Tez Yazım Kılavuzu
9 Mart 2018
Biruni Üniversitesi Yüksek Lisans Programları
Biruni Üniversitesi Yüksek Lisans Programları
10 Temmuz 2018
akdeniz universitesi doktora programlari

Doktora programları sayısı her geçen gün ülkemizde var olan üniversitelerde artmaktadır. Lisans programlarını bitiren bireyler akademik bir kariyer için bu programlara kayıt olma telaşına düşmektedir. Hangi doktora programı? Hangi üniversitenin programları daha iyi? Bu soruların mutlaka bir cevabı vardır ancak ilk önce doktora programının nasıl bir kavram olduğunu, nasıl tanımlandığını öğrenmeliyiz.

Doktora Programı Nedir?

Doktora programı; lisans programını bitiren her bireyin mutlaka aklından geçe bir programdır. Bu program kişilere bağımsız düşünme yetisi kazandırır. Kişi bilimsel verilere yeni yorumlar katarak yeni sonuçlar elde etmeyi amaçlar. Bu programı bitiren kişiler Doktor ünvanı kazanmış olur ve alanında iyice uzmanlaşır.

Neden Akdeniz?

Akdeniz Üniversitesi alanında uzman, özgür, bilimsel kaynaklara hizmet eden yeni bilim insanları yetiştirmek ister. Bu konularda uzmanlaşmak isteyen bireylerin başvurması gereken bir üniversitedir.1982 yılında kurulan “Eğitimde ve Bilimde Öncü Üniversite” sloganıyla eğitim ve öğretim alanında uzmanlaşmaya ve rakiplerini elemeye başlamıştır.

Akdeniz Üniversitesi Doktora Programları

 • Sağlık Bilimleri Enstitüsü: 20 Temmuz 1982 tarihinde kurulan bu bölüm 1992 yılında eğitim ve öğretim hayatına başlamıştır. Bu programa kayıt olmak için adaylardan bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartları sıralamak gerekirsek.
 1. Tıp fakültesi, diş hekimliği fakültesinden başvuru yapan adaylar TUS/DUS sınavlarının en az birisinden en az veya tam 55 puanı almak zorundalar. Ayrıca bu fakültedeki arkadaşların ALES veya TUS/DUS standart puanlarına sahip olmaları gerekmektedir.
 2. Tezli yüksek lisans diplomasına sahip olmak zorundadırlar.
 • Diş hekimliği veya tıp fakültesi öğrenciler dışındaki adaylar sadece ALES sınavının standart puanına sahip olabilirler.
 1. Yabancı dil sınavlarından en az 55 tam puanı almaları gerekmekte ve sözlü sınavdan 100 üzerinden değerlendirilmeye alınır.
 2. Sözlü sınavlarda kişinin farklı bakış açılarıyla bilimsel veya sanatsal olgulara farklı yerlerden inceleyerek yorumlar yapması beklenebilir.

Bu enstitüye ait bazı anabilim dallarını aşağıda görebilirsiniz.

 

 1. Anatomi Anabilim Dalı
 2. Fizyoloji Anabilim Dalı
 3. Tıbbi Eğitimi Anabilim Dalı
 4. Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı
 5. Pedodonti
 6. Ortodonti
 7. Hemşirelik Anabilim Dalı
 8. Endodonti

 

 • Fen Bilimleri Enstitüsü: Bilime dayalı bir eğitime inanan bu enstitü bilgiye ulaşmanın farklı yollarını göstererek bu programdaki öğrencilere farklı dünyalardan bakmalarına olanak tanır. Genç, dinamik bireylerle birlikte uluslararası pazarda yerini almayı hedefler. Fen Bilimleri Enstitüsü doktora programında bulunmak için bazı şartları yerine getirmelisiniz, bunlardan birkaç tanesi aşağıda yer almaktadır.
 1. İngilizce yeterlilik sınavlarının herhangi birinden (okulun kabul ettiği bir sınav olmalı) en az ve tam puan olarak 55 alınmalı.
 2. Tezli yüksek Lisans programı diplomasına sahip olmak gerekmektedir.

Aşağıda fen bilimleri enstitüsünün birkaç tane alt dalını bulabilirsiniz.

 1. Bahçe Bitkileri
 2. Fizik
 3. Peyzaj Mimarlığı
 4. Matematik
 5. Makine Mühendisliği (Bu programa tezsiz giriş yaptırabilirsiniz.)
 6. Mimarlık
 7. Gıda Mühendisliği
 8. İş Sağlığı ve Güvenliği (Bu programa lisansüstü tezsiz giriş yapabilirsiniz.)
 9. Tarım Ekonomisi (Bu programa hem lisansüstü tezsiz hem de uzaktan eğitim tezsiz yapabilirsiniz.)
 10. Kimya
 11. Gıda Mühendisliği
 12. Radyasyon Güvenliği ve Koruma
 • Sosyal Bilimler Enstitüsü: Bu enstitüde eğitim gören öğrencilerinden kendi potansiyellerini göstermeleri, bilimin ışığında sorular sorarak yaratıcılığı ve bilimi birlikte kullanmaları hedeflenir. Bu programın şartları hemen hemen yukarıdaki şartlarla aynıdır. Bu enstitüye ait bazı alt dalları aşağıda görebilirsiniz.
 1. Türk Dili ve Edebiyatı
 2. Psikoloji
 3. Sosyoloji
 4. Tarih
 5. Radyo ve Televizyon
 6. Uluslararası İlişkiler